Dar Mazowsza Szkuta Wiślana 078Dar Mazowsza – pierwsze urodziny „Darusia” i Siostry Rzeki.

Dar Mazowsza. Artykuł pojawia się tu z opóźnieniem w stosunku do wydarzenia ponieważ był on publikowany na innej stronie. Teraz łączy wszystkie nasze siły w jedno miejsce.

Mieliśmy przyjemność skorzystać z zaproszenia na pierwsze urodziny szkuty wiślanej ochrzczonej Darem Mazowsza.
Tak się złożyło, że wraz z urodzinami Siostry Rzeki zorganizowały happening w Warszawie. Połączenie tych dwóch wydarzeń zaowocowało dużą liczbą gości, którzy świetnie bawili się na połączonej imprezie.

Siostry Rzeki spotkały się na happening po prawej stronie Wisły na plaży przy moście Poniatowskiego.
Jak zwykle Siostry Rzeki zebrały się sporą grupą aby zamanifestować chęć pozostawienia rzekom „wolności”. Czyli pozostawieniu ich matce naturze, która od wieków świetnie sobie radziła żywiąc ludzi, zwierzęta i dają ludziom możliwość zarówno pracy jak i rekreacji.

Po zakończeniu happeningu Dar Mazowsza wraz z innymi drewnianymi jednostkami przewiózł Siostry Rzeki i gości „Darusia” na wyspę Poniatówkę gdzie odbyła się impreza urodzinowa.

Był tort, szampan, tańce. Oczywiście odśpiewano sto lat dla Daru Mazowsza.
Jak zwykle było wspaniale. Wiele osób miało możliwość pierwszy raz płynąć drewnianą łodzią. Wielu z nich po raz pierwszy płynęło po Wiśle.

Zachwyt jaki wzbudza widok Warszawy z jednostek pływających jest niesamowity.
Świadczą o tym także zachwycone osoby korzystające z darmowego pływania po Wiśle jak i dzieci uczestniczące w warsztatach na szkucie.

Mimo wielu utrudnieniom jakie stwarzają ludzie nie szanujący królowej rzek oraz tego rocznej suszy Dar Mazowsza pływał praktycznie nie przerwanie.
Nie tylko pływał ale i był przeciągany przez mielizny i odkopywany z piasków zniszczonej królowej rzek w okolicach budowy mostu południowego.

Wtedy to odcinek około 1 kilometra był pokonywany przez 7 dni.
Mam nadzieję, że pewne instytucje i ludzie mający wpływ na bieg rzeki Wisły opamiętają się i zaprzestaną degradacji polskich rzek.

Poniżej znajdziecie galerię zdjęć i filmy video z tego wydarzenia.