Zakręcanie Wisły - film dokumentalnyZakręcanie Wisły – Film w reakcji na ostatnie wydarzenia we Włocławku.

Zakręcanie Wisły to film, który zdecydowałem się zrobić po tym, co zobaczyłem we Włocławku. W związku z naprawą podpiętrzenia pod zaporą zamykany jest przepływ wody. Skutkuje to poważną dewastacją Królowej rzek i masowej zagładzie ryb.

Nie wiem zapewne podobnie jak Ty czy tak powinna wyglądać taka naprawa. Nie wiem czy ilość zabitych w ten sposób ryb i niszczenie przyrody przekłada się na konieczność tej naprawy w taki, a nie inny sposób.

Wiem, że to co się dzieje jest szokujące dla wielu osób. Właśnie dlatego dzięki mojemu zaproszeniu wziął udział w filmie niewątpliwy autorytet w tej dziedzinie – Pan profesor Marek Grześ.

Zapraszam do oglądania filmu. Od początku do końca.

Chciałbym podziękować z imienia i nazwiska kilku osobom.
Niewątpliwie są nimi:

Pan profesor Marek Grześ, Robert Jankowski i Sławomir Gradowski.

Pragnę także podziękować wielu innym osobom, które ze względu na strach chciały zachować anonimowość. Jak mówiły one same „To jest Włocławek„.

Widząc ich miny i czujny wzrok penetrujący otoczenie wiem, że nie brzmi to z przesadą.

Może świadczy o tym to co miało miejsce w jednym z pierwszych dni Zakręcania Wisły na przystani miejskiej. Pracownicy tejże przystani próbowali ratować umierające ryby uwięzione w ich porcie. Przekopywali dno aby zdążyły jeszcze odpłynąć na głębszą wodę.
Po opublikowaniu zdjęć i filmów z tej akcji, jedna z instytucji odpowiedzialna za wody polskie zgłosiła na Policję, że ludzie, którzy próbowali ratować ryby po prostu zajmowali się kłusownictwem, a nie ich ratunkiem. Z tego co wiem sprawa ta trafiła do Prokuratury. Czy zaczynacie rozumieć pojęcie  „To jest Włocławek” ?

Zakręcanie WisłyZakręcanie Wisły obserwowało wiele osób z całej Polski na stronie IMG.

Śledząc wskaźnik pomiaru głębokości znajdujący się przy moście we Włocławku.

Niestety mam złą wiadomość dla tych, którzy odczytywali najniższe wskazania na poziomie – 94 cm (według wskaźnika przy tym samym moście) .
Otóż jest to najniższy poziom jaki może wskazywać ten wskaźnik. Gdyby wody w Wiśle nie było wcale to wskazanie wynosiło by również 94 cm.

Według naszych obserwacji poziom Wisły we Włocławku spadał nawet do około 60 – 70 cm.

Zaczynamy realizację kolejnych filmów. Chcesz nas wspomóc?